Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Achilo sausgyslės traumos: priežastys, gydymo metodikos ir prevencija

 Achilo sausgyslės traumos: priežastys, gydymo metodikos ir prevencija

Santrauka Achilo sausgyslės traumos yra dažna problema tiek sportininkų, tiek fiziškai aktyvių asmenų tarpe. Ši sausgyslė yra didžiausia žmogaus organizme ir atlaiko didelę mechaninę apkrovą. Straipsnyje aptariamos pagrindinės traumos priežastys, gydymo metodikos ir prevencijos strategijos, remiantis naujausiais moksliniais tyrimais ir žinomų mokslininkų darbais.



Įvadas Achilo sausgyslė yra esminė žmogaus judėjimo aparatui, nes dalyvauja vaikščiojimo, bėgimo ir šokinėjimo procesuose. Pasak Alfredson et al. (1998), ši sausgyslė yra ypač jautri perkrovai, todėl dažnai pasitaiko uždegiminės būklės (tendinopatija) ar net plyšimai. Dėl riboto kraujo tiekimo regeneracija vyksta lėtai, todėl reikalingi specifiniai gydymo ir reabilitacijos metodai (Khan et al., 2002).



Traumos priežastys

  1. Mechaninė perkrova ir pakartotiniai mikrotraumavimai – pagrindinė Achilo sausgyslės patologijų priežastis (Maffulli et al., 2003).
  2. Netinkama biomechanika – per didelė pronacija ar supinacija gali padidinti sausgyslės apkrovą (van der Plas et al., 2012).
  3. Amžiaus įtaka – su amžiumi mažėja sausgyslės elastinės savybės, didėja kolageno skaidulų standumas (Rees et al., 2009).
  4. Uždegiminiai procesai – lėtinė tendinopatija gali būti susijusi su degeneraciniais pokyčiais, o ne su uždegimu, kaip manyta anksčiau (Cook & Purdam, 2009).

Gydymo metodikos

  1. Konservatyvus gydymas
    • Ekscentriniai pratimai, pasak Alfredson et al. (1998), yra efektyviausias būdas gydyti Achilo tendinopatiją.
    • Fizioterapija: smūginės bangos terapija ir ultragarsinis gydymas skatina gijimą (Rompe et al., 2009).
    • Medikamentai: nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai gali sumažinti skausmą, bet neskatina gijimo (Magnan et al., 2014).
  2. Chirurginis gydymas
    • Jei konservatyvus gydymas neefektyvus, galima atlikti operaciją, kurios metu pašalinami degeneraciniai audiniai (Paavola et al., 2000).
    • Naujos regeneracinės technologijos, tokios kaip augimo faktoriais praturtintos plazmos injekcijos, skatina gijimą (Andia et al., 2018).

Prevencija

  1. Raumenų stiprinimas ir tempimo pratimai
    • Ekscentriniai pratimai efektyviai mažina traumų riziką (Malliaras et al., 2013).
  2. Tinkama avalynė ir ortopedinės priemonės
    • Biomechanikos korekcija gali sumažinti sausgyslės apkrovą (Silbernagel et al., 2007).
  3. Krūvio kontrolė
    • Staigus treniruočių intensyvumo didinimas yra viena pagrindinių traumų priežasčių (Gabbett, 2016).

Išvados Achilo sausgyslės traumos yra sudėtingas reiškinys, reikalaujantis kompleksinio gydymo ir prevencijos. Naujausi tyrimai rodo, kad ekscentriniai pratimai yra efektyviausias konservatyvus gydymo metodas, o regeneracinės medicinos metodai gali tapti perspektyvia alternatyva chirurgijai ateityje.



Literatūra

  • Alfredson, H., Pietilä, T., Jonsson, P., & Lorentzon, R. (1998). Heavy-load eccentric calf muscle training for the treatment of chronic Achilles tendinosis. The American Journal of Sports Medicine, 26(3), 360-366.
  • Cook, J. L., & Purdam, C. R. (2009). Is tendon pathology a continuum? A pathology model to explain the clinical presentation of load-induced tendinopathy. British Journal of Sports Medicine, 43(6), 409-416.
  • Gabbett, T. J. (2016). The training—injury prevention paradox: should athletes be training smarter and harder? British Journal of Sports Medicine, 50(5), 273-280.
  • Khan, K. M., Cook, J. L., Bonar, F., Harcourt, P., & Astrom, M. (2002). Histopathology of common tendinopathies: update and implications for clinical management. Sports Medicine, 27(6), 393-407.
  • Maffulli, N., Wong, J., & Almekinders, L. C. (2003). Types and epidemiology of tendinopathy. Clinics in Sports Medicine, 22(4), 675-692.
  • Malliaras, P., Barton, C. J., Reeves, N. D., & Langberg, H. (2013). Achilles and patellar tendinopathy loading programs. British Journal of Sports Medicine, 47(3), 193-202.
  • Paavola, M., Kannus, P., Paakkala, T., Pasanen, M., & Järvinen, M. (2000). Long-term prognosis of patients with Achilles tendinopathy. The American Journal of Sports Medicine, 28(5), 634-642.
  • Rompe, J. D., Furia, J., & Maffulli, N. (2009). Eccentric loading versus eccentric loading plus shock-wave treatment for midportion Achilles tendinopathy. The American Journal of Sports Medicine, 37(3), 463-470.


Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Karių Fizinis Rengimas: Fizinio rengimo komponentai ir jų svarba Lietuvos Kariuomenėje

Karių Fizinis Rengimas: Fizinio rengimo komponentai ir jų svarba Lietuvos Kariuomenėje Fizinis rengimas yra vienas iš esminių elementų, kuris formuoja stiprų ir pasiruošusį karių korpusą. Lietuvos kariuomenėje, kaip ir bet kurioje kitos šalies ginkluotose pajėgose, karių fizinis rengimas turi būti kruopščiai planuojamas ir įgyvendinamas, kad užtikrintų karininkų ir karių fizinį bei psichologinį pasirengimo lygį. Šiame straipsnyje aptarsime tris pagrindinius karių fizinio rengimo komponentus – jėgos, ištvermės ir judrumo – ir išnagrinėsime, kodėl šios savybės yra svarbios Lietuvos kariuomenėje. 1. Jėgos Komponentas Jėga yra pagrindinė fizinė savybė, kuri leidžia kariams įveikti fizinį pasipriešinimą ir kontroliuoti judesius. Lietuvos kariuomenėje jėgos komponentas susideda iš trijų svarbių dalių: Maksimali jėga: Maksimali jėga reiškia didžiausią pastangą, kurią karys gali išlaikyti vienoje pastangų padėtyje. Tai yra labai svarbi savybė, ypač kovinėje situacijoje, kai reikia įveikti kon...

Kaip atliekamas Karių fizinio parengtumo testas (KFPT)?

KAIP ATLIEKAMAS KFPT?  Karių fizinio parengtumo testas (KFPT) , arba kitaip liaudiškai tariant -  FIZO , tai bene svarbiausias kasmetinis fizinio rengimo renginys.  KFPT sudaro 3 pagrindiniai pratimai (pagal eiliškumą):  1. Atsispaudimai 2. Susilenkimai 3. 3000 m bėgimas KFPT KFPT   Reikalavimus KFPT pateikiau šioje nuorodoje  https://lkfrs.blogspot.com/p/kariu-fizinio-parengtumo-testo-kfpt.html  Kolega iš LK Karo akademijos susuko puikų vaizdo įrašą ir pateikė kaip reikia taisyklingai atlikti KFPT ir ko galima tikėtis testavimo metu. Video žemiau 👇

Pagrindinės klaidos atliekant fizinio rengimo testus ir kaip jų išvengti

p> Fizinio rengimo testai – tai ne tikbandymas, reikalaujantis jėgos, ištvermės ir pasiruošimo, bet ir protingo požiūrio į treniruočių procesą. Dažnai kariuomenės nariai ir sportininkai susiduria su problemomis dėl netinkamo pasirengimo ar testų atlikimo. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai daromas klaidas, remdamiesi mokslinių tyrimų duomenimis, ir pateiksime patarimus, kaip jų išvengti. #### 1. **Netinkamas pasiruošimas – per intensyvios ar nepakankamos treniruotės** **Klaida:** Daugelis karių ir sportininkų linkę per daug stengtis treniruotėse arba, priešingai, nepakankamai treniruotis. Per intensyvios treniruotės gali sukelti raumenų perkrovą, traumų riziką ir nepakankamą atsigavimą prieš testą, o per mažas pasiruošimas gali lemti prastus rezultatus ir nesėkmes. **Mokslinis pagrindas:** Mokslininkai pabrėžia, kad periodizacija – tai esminė sėkmingo pasirengimo dalis. 2020 m. tyrimas, atliktas Tarptautiniame sporto mokslų žurnale („International Journal of Sports Science“), p...