Ką Jums Meluoja Apie Mitybą? Iššifruokite 3 Pavojingiausius Mitybos Mitus, Kurie Žlugdo Jūsų SVEIKATĄ ir Rezultatus!

Ar jaučiatės pasimetę mitybos patarimų jūroje? Vieną dieną jums sako valgyti riebalus, kitą – jų vengti kaip ugnies. Vienas ekspertas dievagojasi, kad angliavandeniai yra blogis, kitas – kad jie gyvybiškai svarbūs. Tikra tiesa yra tokia, kad didelė dalis to, ką girdite apie mitybą, yra tiesiog mitas, paremtas pasenusiais tyrimais, neteisingomis interpretacijomis ar tiesiog... rinkodara!


Mitybos klaidos

Aš, Sporto Profesorius, esu čia, kad sunaikinčiau 3 labiausiai paplitusius ir pavojingiausius mitybos mitus, kurie stabdo jūsų pažangą sporte ir kenkia jūsų sveikatai. Pasiruoškite atverti akis ir išmokti, kaip maitintis iš tiesų protingai, remiantis naujausiais mokslo duomenimis ir tokių autoritetų kaip Harvardo T.H. Chan Visuomenės Sveikatos Mokykla ir Amerikos Mitybos Akademija ir Dietologų Asociacija rekomendacijomis.


Mitas Nr. 1: „Angliavandeniai Yra Blogis ir Verčia Priaugti Svorio!“

Tai bene didžiausias ir labiausiai paplitęs mitybos mitas pastaraisiais metais. Daugelis dietų propaguoja angliavandenių atsisakymą, žadėdamos greitą svorio kritimą. Ir iš tiesų, pradžioje svoris gali kristi! Tačiau tai dažniausiai yra vandens, o ne riebalų, praradimas.

Šokiruojanti TIESA: Angliavandeniai yra pagrindinis jūsų kūno energijos šaltinis ir būtini tinkamai smegenų veiklai bei intensyvioms treniruotėms. Problema kyla ne dėl angliavandenių, o dėl jų tipo ir kiekio.

  • Geri angliavandeniai (sudėtiniai): Pilno grūdo produktai, daržovės, vaisiai, ankštinės kultūros. Jie turtingi skaidulomis, vitaminais ir mineralais, suteikia ilgalaikės energijos ir sotumo jausmą.

  • Blogi angliavandeniai (rafinuoti): Saldumynai, baltos duonos gaminiai, saldūs gėrimai. Juose mažai skaidulų, jie greitai pakelia cukraus kiekį kraujyje ir skatina riebalų kaupimąsi.

Mokslo įrodymas: Tyrimai, publikuoti „The Lancet Public Health“, rodo, kad vidutinis angliavandenių suvartojimas (apie 50-55% dienos kalorijų) yra susijęs su ilgiausia gyvenimo trukme. Svarbiausia – rinktis kokybiškus angliavandenius ir derinti juos su baltymais bei sveikais riebalais.


Mitas Nr. 2: „Turite Valgyti Kas 2-3 Valandas, Kad Pagreitintumėte Metabolizmą!“

Šis mitas populiarus tarp sportininkų ir tų, kurie siekia numesti svorio. Idėja yra tokia, kad dažnas valgymas neleidžia metabolizmui sulėtėti ir nuolat palaiko riebalų deginimą.

Šokiruojanti TIESA: Nors valgymas iš tiesų padidina medžiagų apykaitą (vadinamasis maisto terminis efektas), bendras kalorijų kiekis per dieną ir maistinių medžiagų balansas yra daug svarbesni už valgymo dažnumą.

  • Svarbiausia – bendras kalorijų kiekis: Nesvarbu, ar valgysite tris didelius patiekalus, ar šešis mažus, jei bendras kalorijų kiekis atitiks jūsų dienos poreikį, rezultatas bus panašus.

  • Individualumas: Kai kuriems žmonėms labiau tinka dažnas valgymas, kitiems – ilgesnės pertraukos. Svarbiausia rasti tai, kas tinka jums ir leidžia išlaikyti kalorijų deficitą (jei siekiate numesti svorio) arba balansą.

Mokslo įrodymas: Daugelis tyrimų, tokių kaip apžvalga „British Journal of Nutrition“, neparodė reikšmingo skirtumo medžiagų apykaitos greičiui tarp žmonių, valgančių dažnai ar retai, jei bendras kalorijų kiekis yra vienodas.


Mitas Nr. 3: „Riebalai Verčia Jus Priaugti Riebalų!“

Šis mitas, atsiradęs dėl klaidingos „low-fat“ dietų eros, ilgą laiką demonizavo visus riebalus, skatindamas žmones rinktis riebalų neturinčius, bet dažnai cukraus pilnus produktus.

Šokiruojanti TIESA: Riebalai yra gyvybiškai svarbūs jūsų sveikatai ir hormonų gamybai. Jūsų kūnas negali be jų funkcionuoti! Vėlgi, svarbiausia yra riebalų kokybė.

  • Sveiki riebalai: Avokadas, riešutai, sėklos, alyvuogių aliejus, riebi žuvis (omega-3 riebalų rūgštys). Jie padeda absorbuoti riebaluose tirpius vitaminus, palaiko hormonų pusiausvyrą, yra svarbūs smegenų veiklai ir širdies sveikatai.

  • Nesveiki riebalai: Transriebalai (dažnai randami perdirbtuose maisto produktuose) ir per didelis kiekis sočiųjų riebalų. Jie didina „blogojo“ cholesterolio kiekį ir gali kenkti širdies sveikatai.

Mokslo įrodymas: „American Heart Association“ (AHA) ir kitos autoritetingos sveikatos organizacijos dabar pabrėžia sveikų riebalų svarbą ir rekomenduoja riboti tik transriebalus. Tyrimai, publikuoti „New England Journal of Medicine“, ne kartą parodė, kad sveiki riebalai padeda mažinti širdies ligų riziką.


Pabaigai:

Nustokite tikėti senais mitais ir pradėkite maitintis protingai! Mityba nėra juoda ar balta, ji yra individuali ir reikalauja subalansuoto, moksliškai pagrįsto požiūrio. Įtraukite kokybiškus angliavandenius, sveikąsias riebalų rūgštis ir pakankamai baltymų, nepriklausomai nuo to, ar valgote 3, ar 6 kartus per dieną. Jūsų kūnas ir rezultatai jums padėkos!

Koks mitybos mitas jus labiausiai stebina? Pasidalinkite savo mintimis komentaruose!


Rašyti komentarą

0 Komentarai