Lietuvos kariams – didesni atlyginimai ir naujos socialinės garantijos: ką numato Seimo svarstomas pasiūlymas?

Lietuvos kariuomenė
Lietuvos kariuomenė 


2025 m. gegužės 9 d. Seimui pateiktas naujas Krašto apsaugos ministerijos siūlymas, kuriuo siekiama pagerinti profesinės karo tarnybos karių socialines garantijas ir atlyginimus. Šis pasiūlymas yra dalis platesnės strategijos, skirtos stiprinti Lietuvos kariuomenės pajėgumus ir pritraukti bei išlaikyti kvalifikuotus karius.


Pagrindiniai siūlymo aspektai:


Atlyginimų didinimas: Siūloma padidinti profesinės karo tarnybos karių atlyginimo koeficientus 7 proc. Tai reiškia, kad nuo liepos 1 d. realus karių atlyginimas turėtų padidėti ne mažiau kaip 200 eurų „į rankas“ per mėnesį.


Priedai už ypatingas pareigas: Siūloma didinti priedus už ypatingą pareigų specifiką, specialiąsias operacijas ir karinį rengimąsi joms – priedo koeficientas didėtų nuo 0,37 iki 0,57 bazinio dydžio.


Priedai už lauko pratybas: Priedai už dalyvavimą lauko pratybose siūloma padidinti nuo 0,37 iki 0,8 bazinio dydžio. Tai skirta paskatinti daugiau karių rinktis tarnybą koviniuose padaliniuose.


Nauji priedai: Numatyti priedai už tiesioginį Lietuvos oro erdvės stebėjimą, ginkluotės valdymą bei kontroliavimą kovinio budėjimo metu, taip pat už tarnybinių užduočių vykdymą ilgą laiką kitoje tarnybos vietoje Lietuvos teritorijoje. Už tai siūloma skirti 0,11 bazinio dydžio priedą.


Žvalgybos bendruomenės skatinimas: Siūloma suvienodinti žvalgybos pareigūnams, tarnaujantiems pagal profesinės karo tarnybos ir žvalgybos pareigūno tarnybos sutartis, taikomas socialines garantijas. Taip pat numatytos išmokos už kiekvieną 5 metų tarnybos laikotarpį, atsižvelgiant į tarnybos vertinimo rezultatus.


Tarnybos pratęsimas: Siūloma, kad Krašto apsaugos ministras arba įgaliotas asmuo galėtų pratęsti kario profesinę karo tarnybą, sulaukus išleidimo į atsargą amžiaus, pagal terminuotą profesinės karo tarnybos sutartį ne ilgiau kaip 4 metams. Taip pat siūloma ilginti profesinės karo tarnybos karių perkėlimo į dimisiją amžių nuo 60 iki 65 metų.



Tikslai ir lūkesčiai:


Šie pokyčiai yra dalis strategijos, skirtos išvystyti Lietuvos atkurtą Pirmąją nacionalinę diviziją iki pilno operacinio pajėgumo. Siekiama pilnai užpildyti brigadas ir kitus karinius vienetus, kurie sudarys Pirmąją diviziją. Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė pabrėžė, kad siekiant išlaikyti esamus karius ir pritraukti naujų, reikalingos atitinkamos paskatos, nes dėl aukštos kvalifikacijos personalo konkuruojama visoje darbo rinkoje.


Šaltinis DELFI.lt

Finansavimas:


Karių socialinio paketo pokyčių įgyvendinimui vien šiais metais planuojama skirti apie 20 mln. eurų. Tikimasi, kad šie pokyčiai taps motyvacija stiprinti Lietuvos kariuomenės gretas ir užtikrinti jos efektyvumą bei pasirengimą.



---


Šaltinis: Delfi straipsnis 

Rašyti komentarą

0 Komentarai